Користівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів імені А.П.Гайдара в 2012 році відзначатиме 90 - річчя з дня заснування. Відкрита школа була в далекому 1922 році як залізнична, для обслуговування дітей залізничників.
Земля ще не встигла відпочити від вибухів артилерійських снарядів, мала запах згарищ громадянської війни. Всюди були розруха, голодний двадцять перший рік, а залізничники вирішили відкрити школу для навчання своїх дітей і дітей, що проживали по залізниці.
У 1922 році Управління Одеської залізниці дозволило зайняти під школу другий і третій поверх старого приміщення залізничного вокзалу станції Користівка. Це було одне з кращих приміщень селища на той період часу. І кращого в зруйнованій війні країною не можна було знайти.
Спочатку було відкрито 4 класи – відведено чотири класні кімнати - для дітвори. Вечорами в цих класах навчалася читати і писати працююча молодь.
Кількість учнів весь час збільшувалась, і це потребувало розширення школи. В середині 30-х років минулого століття школа стала середньою.
Особливо знаменним для школи був 1938 рік, коли відбувся перший випуск 10 класу. Директор школи Іван Сергійович Лисиця вручив атестати про середню освіту.
Атестат відмінниці навчання першого випуску Меткої Єлизавети Лаврентіївни зберігався як пам’ятка про той славний час в архівах школи.
Різні життєві сходинки перших випускників школи, різні життєві шляхи сучасних випускників. Але про них у наступних нарисах …
З кожним роком збільшувалися вантажоперевезення залізницею, значно зріс і потік пасажирів. Адміністрації станції необхідні були виробничі кімнати, та й кількість учнів значно зросла. Назріло питання про будівництво нового приміщення школи.
Як для сьогодення, в занадто короткі терміни було збудовано типову двоповерхову школу на 400 місць: з травня 1938 року по серпень 1938 року на відстані 200 метрів від вокзалу. Активну участь у будівництві брали учні старших класів. Приміщення збудованої нової школи стало архітектурною окрасою селища.
До 1960 року 16 грудня школа мала підпорядкування Міністерству шляхів сполучення під номером 58 станції Користівка. Педагогічні конференції проводилися в м. Одесі; вчителі мали форму залізничників з відповідними знаками відмінностей.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів СРСР від 24.10 1960 № 1115 «Про передачу частини загальноосвітніх шкіл Міністерства шляхів сполучення в відання Міністерства освіти союзних республік» навчальний заклад було перейменовано в Користівську середню школу, про що в книзі наказів директора зроблено запис – наказ № 50 по Користівській середній школі від 16.12. 1960 року.
У травні 1982 року було урочисто відкрито погруддя А.П.Гайдару, дитячому письменнику, поету, військовому комісару, автору книги «Тимур і його команда».
Встановлення погруддя було виконано з ініціативи учнів школи, на кошти, зароблені учнями при виконанні сільськогосподарських робіт. Біля погруддя дитячому письменнику проходять урочисті лінійки, масові офіційні заходи. Школа носить ім’я А.П.Гайдара з 1964 року відповідно до рішення Кіровоградського облвиконкому.
Але головним надбанням діяльності нашої школи є люди, вчителі, які працювали і працюють у закладі, для яких школа стала дійсно джерелом життя. Це люди, про яких у думках випускників залишилися теплі спогади: Чалапко І.А., Чалапко Р.О., Шаповал Л.Ф., Бабін Є.Д., Дубовий О.З., Святець Н.Д., Мозгова Г.Д., Холявко Г.В., Попкова Н.П., Степаненко О.М., Якунін П.І., Гайдар М.О.,Трофимович Н.П. Про їх життєві долі, самовіддану працю на педагогічній ниві буде написано в наступних нарисах про історію школи.
В.Правий, директор школи,
Заслужений працівник освіти України